Jučer je nakon višemjesečnog uređenja i pripreme historijskog objekta Bijela tabija svečano otvorena za novu sezonu kulturnih i umjetničkih sadržaja pod otvorenim nebom. Preuzimanjem ovog lokaliteta, JKP “OSG” d.o.o. Sarajevo je preuzelo odgovornost potpunog uređenja i restauracije objekta, predulaza kao i osiguranja parking površine za posjetioce.
Program otvorenja započeo je intoniranjem himne Bosne i Hercegovine i ceremonijalnim podizanjem zastave, nakon čega su uslijedili nastupi Hora Narodnog pozorišta Sarajevo, baletnih umjetnika i mladih izvođača, te obraćanja zvanica i partnera projekta.
Prisutnima su se obratili načelnik Općine Stari Grad Sarajevo Irfan Čengić, gradonačelnik Sarajeva Samir Avdić, načelnik Općine Osmangazi Bursa Erkan Aydın, predsjedavajući Općinskog vijeća Seid Škaljić, kao i autorica izložbe Amina Abdičević.
U narednom periodu će se ulagati u tekuće održavanje i unapređenje sadržaja i iluminaciju Bijele tabije, s ciljem očuvanja ovog nacionalnog spomenika i njegovog vraćanja građanima kao mjesta susreta kulture, historije i umjetnosti.
U sklopu Programa dana Općine Stari Grad, do 11.5.2026. godine ulaz će biti besplatan za sve posjetioce.
