Svečano otvorenje Bijele tabije za javnost

Jučer je nakon višemjesečnog uređenja i pripreme historijskog objekta Bijela tabija svečano otvorena za novu sezonu kulturnih i umjetničkih sadržaja pod otvorenim nebom. Preuzimanjem ovog lokaliteta, JKP “OSG” d.o.o. Sarajevo je preuzelo odgovornost potpunog uređenja i restauracije objekta, predulaza kao i osiguranja parking površine za posjetioce.
Program otvorenja započeo je intoniranjem himne Bosne i Hercegovine i ceremonijalnim podizanjem zastave, nakon čega su uslijedili nastupi Hora Narodnog pozorišta Sarajevo, baletnih umjetnika i mladih izvođača, te obraćanja zvanica i partnera projekta.
Prisutnima su se obratili načelnik Općine Stari Grad Sarajevo Irfan Čengić, gradonačelnik Sarajeva Samir Avdić, načelnik Općine Osmangazi Bursa Erkan Aydın, predsjedavajući Općinskog vijeća Seid Škaljić, kao i autorica izložbe Amina Abdičević.

U narednom periodu će se ulagati u tekuće održavanje i unapređenje sadržaja i iluminaciju Bijele tabije, s ciljem očuvanja ovog nacionalnog spomenika i njegovog vraćanja građanima kao mjesta susreta kulture, historije i umjetnosti.

U sklopu Programa dana Općine Stari Grad, do 11.5.2026. godine ulaz će biti besplatan za sve posjetioce.

 

 

Fotografije prije uređenja historijskog objekta Bijela tabija

Obnovljeni objekat Bijele tabije

Podijelite sadržaj
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Povezani sadržaj